Terapia Snoezelen Sala Doświadczania Świata

Terapia Snoezelen

Sala Doświadczania Świata

Metoda Snoezelen, znana w Polsce jako Sala Doświadczania Świata, powstała w Holandii w 1974 r.

Istotą wskazanej terapii jest oddziaływanie na wszystkie zmysły człowieka (oddziaływanie wielozmysłowe -polisensoryczne).

Terapia odbywa się w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu wyposażonym w urządzenia oraz elementy emitujące różnorodne bodźce, oddziaływujące na poszczególne zmysły: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku.

Początkowo Sala Doświadczania Świata przeznaczona była dla osób z  niepełnosprawnością intelektualną, obecnie kierowana jest również do osób z zaburzeniami psychicznymi, z autyzmem, z uszkodzeniami mózgu, z uszkodzeniami wzroku, słuchu, z niepełnosprawnościami ruchowymi itp. Terapia może mieć formę zajęć indywidualnych bądź w grupie 3-4 osobowej.

Istotą terapii jest zapewnienie uczestnikom zajęć możliwości wyboru czynnika stymulującego. „Zgodnie z zasadą twórców metody: „nie muszę niczego, mogę wszystko” wrażenia zmysłowe powinny być proponowane, a nie narzucane”. W praktyce polega to na tym, że terapeuta przebywa z dzieckiem w Sali, natomiast dziecko ma swobodę i możliwość wyboru bodźców oraz czasu koncentrowania się na nich.

Oprócz doznań zmysłowych pobyt w Sali ma zapewniać jej odbiorcom poczucie bezpieczeństwa, zaufania, umożliwiać odprężenie, relaksację.

Korzystanie z terapii Snoezelen pobudza aktywność uczestników zajęć, ożywia ich zmysły, koncentrację uwagi, wpływa na wzrost zainteresowania otoczeniem, zachęca do kreatywności, przeżywania radości z samodzielnych doświadczeń, bycia sprawcą, relaksuje, odpręża.

Nasze przedszkole dysponuje Salą Doświadczania Świata, zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, prezentujących zajęcia prowadzone Metodą Snoezelen.

Opracowanie:

Natalia Pachołek, Ewa Słotwińska