Projekt ''Woda''

Od 20 marca do 24 marca grupa „Żuczki” realizowała projekt edukacyjny „Woda”. Temat wziął się stąd, że w marcu obchodzony jest  Światowy Dzień Wody. Zajęcia metodą projektów okazały się bardzo ciekawe i emocjonujące zwłaszcza, że przez cały tydzień działo się mnóstwo interesujących rzeczy. Projekt miał na celu głównie rozbudzenie w dzieciach zainteresowanie przyrodą, zaspokojenie narastającego zaciekawienia otaczającym nas środowiskiem oraz zwrócenie szczególnej uwagi na oszczędzanie wody. Dzieci są coraz baczniejszymi obserwatorami życia przyrodniczego, wszystko ich ciekawi, zadają mnóstwo pytań i udział w zajęciach pozwolił na wiele z nich odpowiedzieć. Poznały znaczenie wody w przyrodzie, znaczenie wody dla człowieka i dla rozwoju życia na ziemi. Wiedzą, że wodę trzeba oszczędzać, gdyż jest ona niezbędna człowiekowi, zwierzętom i roślinom. Najpierw jednak dzieci zapoznały się z globusem i symboliką jego kolorów  Uświadomiły sobie ogrom wód znajdujących się w naturalnych zbiornikach na kuli ziemskiej i szukały odpowiedzi na pytanie, komu i do czego potrzebna jest woda? Wspólnie stworzyliśmy siatkę pytań – pytania dotyczyły tego, co dzieci chciałyby dowiedzieć się o wodzie. Dzieci również mogły się zastanowić co zrobić, by zdobyć odpowiedzi na te pytania. Podczas projektu były prowadzone zabawy badawcze. Dzięki doświadczeniu ze skraplaniem wody i ilustracjom dzieci poznały zjawisko obiegu wody w przyrodzie. Później obejrzały bajkę edukacyjną pt. „Niezwykła podróż kropelki”, z której dowiedziały się o procesie uzdatniania wody. „Żuczki” postanowiły zająć się oczyszczaniem brudnej wody, chcąc w ten sposób pomóc rodzinie bobrów i innym zwierzętom mieszkającym w lesie nad rzeką z brudną, zanieczyszczoną ściekami wodą. Pan Bóbr przysłał list i od razu po jego przeczytaniu Filtrowanie brudnej wody udało się im wspaniale. Kolejnym fascynującym punktem naszego projektu edukacyjnego była wizyta Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Rawiczu. Na zakończenie projektu edukacyjnego podsumowaliśmy zdobyte wiadomości, analizując naszą siatkę pytań. Utrwaliliśmy podstawowe i najważniejsze zachowania dotyczące oszczędzania wody.

Data dodania: 2023-03-24 14:19:53
Data edycji: 2023-03-24 14:27:33