Profesjonalna sala doświadczania świata w Przedszkolu nr 5 „Pod Grzybkiem” w Rawiczu

W marcu 2022 r. Polskie Stowarzyszenie Snoezelen ISNA-MSE Polska certyfikowało nowo powstałą Salę Doświadczania Świata w Przedszkolu nr 5 „Pod Grzybkiem”, w której pracuje się metodą Snoezelen. Istota metody Snoezelen polega na poszukiwaniu dróg dojścia do osób, z którymi kontakt jest utrudniony i którzy mają problemy z odbieraniem otoczenia oraz samych siebie w otoczeniu. W tym celu stosuje się bezzadaniową i niedyrektywną stymulację polisensoryczną, w oparciu o przestrzeganie ośmiu zasad sformułowanych przez głównych twórców i propagatorów Snoezelen: terapeutę zajęciowego Ada Verheula i muzykoterapeutę Jana Hulsegge. Sala Doświadczania Świata to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem organizowania tego typu sal jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnej relaksu przez osoby z wieloraką niepełnosprawnością. Najczęściej sale doświadczania świata są wykorzystywane w pracy terapeutycznej z dziećmi, ale również dorosłymi i osobami starszymi w różnych fazach demencji, z uszkodzeniami mózgu, chronicznymi bólami i innymi problemami zdrowotnymi. Z terapii korzystają także osoby zdrowe, najczęściej w celu relaksacji i odprężenia. Sala Doświadczania Świata w Przedszkolu nr 5 „Pod Grzybkiem” to duże pomieszczenie z częścią aktywizacyjną (basen z kulkami) oraz relaksacyjną (łóżko wodne, kolumny wodne). SDŚ wyposażona jest w: podgrzewane łóżko wodne z podstawą dźwiękową i matą wibrującą, kolumnę wodną z panelem do zmiany kolorów i natężenia oraz wielkości bąbelków wodnych; kolumnę wodną z pływającymi rybkami; dwie kotary światłowodowe; 2 wiązki światłowodów (rzeka); domek lustrzany; projektory; białe niebo; zestaw instrumentów akustycznych do terapii dźwiękami. Od czasu certyfikowania sali i odbycia szkoleń terapeutki pracujące w przedszkolu prowadzą terapię metodą Snoezelen, wprowadzając różnorodne zajęcia tematyczne, pobudzające różne zmysły.

Data dodania: 2022-08-04 09:16:12
Data edycji: 2022-08-04 20:13:42